Apple iPhone

rozšířené informace o Apple iPhone, iPhone 3G a iPod Touch

nazisk.cz

...napiš a publikuj článek

 
 

informace o Apple iPhone, iPhone 3G a iPod Touch | článek na weblogu nazisk.cz

Telefon

SMS

Internet

iPod

Mapy

Počasí

Hodiny

Nastavení

Tato stránka navazuje na informace k Apple iPhone, iPhone 3G a iPod Touch v podobě rozšíření článku o další informace.

iPhone | historie

První mobilní telefony iPhone se začali prodávat v USA v průběhu roku 2007, následně prodej začal i ve vybraných zemích Evropy. V průběhu roku 2008 začal Apple prodávat inovovaný model telefonu iPhone 3G. Ten nyní nabízejí už i naši mobilní operátoři Vodafone, T-Mobile a Telefónica O2.

 

Právě na tomto místě připravujeme možnost umístění Vašeho odkazu k tématu článku, který je zde na weblogu publikován.

 

iPhone/iPod Touch Hw

Procesor typu ARM na frekvenci 412 MHz, 512 MB SDRAM [pro operační systém], multidotykový TFT displej s rozlišením 480x320 pixelů, úhlopříčkou 3,5 palců s poměrem stran 3:2 s možností zobrazit 16 milionů barev, včetně hardwarové podpory HD videa v kodeku H.264 do rozlišení 640×480 pixelů.
iPhone obsahuje vnitřní vestavěnou flash paměť o velikosti 8/16 a v případě iPod Touch i 32 GB. Rozměry 115×61×12 mm, váha 135 g. Pro připojení k internetu lze použít Wi-Fi, EDGE nebo GPRS. V případě iPhone 3G i síť UMTS a GPS. Mobilní část GSM podporuje pásma 900/1800/1900 MHz.
iPhone obsahuje senzor polohy pro automatické otáčení displeje na výšku nebo šířku podle polohy telefonu. Senzor je natolik citlivý, že se využívá i k softwarovému ovládání přístroje. Z dalších možností telefonu iPhone je senzor světla pro případný automatický jas obrazovky. iPhone má jen několik málo tlačítek a to včetně nejdůležitějšího tlačítka HOME, všechny ostatní funkce se ovládají pouze dotykem na vynikajícím displeji.
Výdrž baterie při hovoru je až 245 h, nebo 8 h hovoru. Cca 6 h při použití webového prohlížeče, 7 h přehrávání videa a až 24 h při poslechu hudby. Tyto časy berte pouze jako orientační.

ďPhone | hardware
 
iPhone | software iPhone | MP3 přehrávač iPhone | balení iPod Touch | MP3 přehrávač
 

iPhone/iPod Touch SW

iPhone ovládá upravená verze operačního systému Mac OS X [známý z Apple desktopů nebo notebooků], která z vestavěné paměti ukousne cca 700 MB prostoru.
Základní aplikací je Safari plnohodnotný internetový prohlížeč, Mail e-mailový klient [s podporou POP3, IMAP4, SMTP], Maps pro zobrazování google map. iPhone obsahuje i multimediální MP3 přehrávač iPod pro přehrávání MP3, videa včetně H.264, přehráváni streamovaného videa z YouTube a prohlížeč obrázků. Pro synchronizaci se používá iTunes. Dalšími aplikacemi je kalkulačka, kalendář, poznámky atd. Dále aplikace vázané na internetové připojení jako počasí, kurzy akcií a další.
S příchodem firmware 2.0 přibude i oficiální podpora pro dohrávání dalších aplikací od třetích stran. O tom jak obejít nynější omezení v dohrávání dalších aplikací není předmětem těchto stránek. Další možností na telefonu iPhone i iPodu Touch je možnost nakupovat na iTunes Music Store.

iPhone | aplikace
 

Jaké jsou nevýhody iPhone/iPodu Touch?

Využití nového modelu telefonu iPhone se sítí 3G nebude plně možné, Vodafone 3G síť nemá a T-Mobile používá odlišnou technologii a přesto, že se nám Telefónica O2 snaží přesvědčit, že jako jediný mobilní operátor u nás vlastní UMTS síť, jeho pokrytí je, ale minimální [polovina roku 2008 pouze Praha / Brno, podle zprávy O2 by do konce roku 2009 mělo být pokryto až cca 30 dalších měst].
Používání mobilního telefonu iPhone je v každé zemi, kde se prodává, vázáno na mobilního operátora, ne jinak tomu tak bude s prodejem iPhone u nás. To, že jsou možnosti jak toto omezení obejít není předmětem těchto stránek.
Na virtuální klávesnici osobně postrádám kurzorové šipky a slabou rozlišitelnost zda píši malá nebo velká písmena.
Další nedostatek vidím v chybějící funkci copy/paste, kterou jsem využíval už u Siemense SX1 a v případě PDA je také samozřejmostí.
Na dnešní dobu nedostatečný fotoaparát [1,92 MPix bez možnosti zaostřování, zoomu a videa], kde v případě velice kvalitního displeje je nedostatek nekvalitních fotek o to více znát.
Telefon standardně nepodporuje MMS a plnohodnotný Bluetooth budete také marně hledat.
Další nevýhodou je nevhodně zapuštěný konektor pro sluchátka, speciální koncovky jako takové a pro mě osobně, samotná aplikace iTunes.
Připomínky k iPoud Touch: oproti iPhone schází boční hardwarové tlačítko pro hlasitost [provádí se pouze softwarově].

 
 
 

Pod čarou...

Pokud nemáte možnost pořídit ke svému mobilnímu tarifu i data stává se z iPhone jen "poloviční" přístroj a jeho schopnosti pak plně nevyužijete. Osobně pak doporučuji pokud po iPhone stále toužíte radši iPod Touch, když oželíte mobilní funkce a GPS tak Vám iPod nabídne podobné služby.
Osobně iPhone nepovažuji za pracovní nástroj [denně používám PDA HTC a příležitostně ve volných chvílích iPod Touch], ale rozhodně jako úžasný nástroj pro práci s internetem a pro chvíle volna v podobě hudby a videa. Pokud se, ale obejdete bez vlastností, které iPhone postrádá není nad čím dál váhat.
Jsem zvědav jak se bude dařit mobilnímu telefonu PDA HTC Touch Diamond oproti iPhonu. A to zejména po stránce ovladatelnosti, rychlosti a přívětivosti. Nechám se tedy překvapit... ale vzhledem k tomu, že mám pocit, kdy ostatní výrobci šetří na nesprávných místech jako paměť, rychlost procesoru [nebudu zde propírat os] bude iPhone hrát prim minimálně ještě další rok, než ho ostatní plnohodnotně doženou.

 

Odkaz na původní článek se základními informacemi k Apple iPhone, iPhone 3G a iPod Touch.

Kategorie / Štítky
mobilní telefony mobily vodafone samsung nokia apple iphone 3g telekomunikace t-mobile telefonica o2 pda htc android

autor článku pro nazisk.cz: aMk

 

Poznámka | Uveřejněné fotografie k článku k firmě Apple mají pouze ilustrační charakter | Weblog nazisk.cz nemá s firmou Apple žádnou spojitost, pouze informuje o jejich výrobcích iPhone, iPhone 3G a iPod Touch | Přidávání nových komentářů k článkům je momentálně pozastaveno | Pro získání informací o tom jakým způsobem publikovat vlastní články zde na weblogu nazisk.cz získáte kliknutím na info v menu dole na stránkách.

 
 

copyright © 2oo8-2oo9 nazisk.cz

|